Egyszerű tippek, amikkel sokat spórolhat a téli hónapokban
2022.09.22.Mit tegyünk, amíg kiér a szakember, ha ömlik a víz?
2023.06.19.A fűtéskorszerűsítés manapság nagyon sokakat foglalkoztat. Mindenki igyekszik spórolni, gátat szabni a komoly költségeknek. A fűtési szezon beköszöntével sokan nyugtalanul, már-már zaklatott állapotban várják a rezsiszámlát. Ha a fűtési rendszer korszerűsítésén gondolkodik, akkor többféle alternatíva közül választhat. A megfelelően korszerűsített fűtési rendszer által az épület energetikai besorolása nőhet, amely egyben azt is jelenti, hogy az ingatlan értéke is nőni fog. Az már csak hab a tortán, hogy a fűtési számla összege is csökkenni fog. Ugyanakkor felhívjuk a figyelmét, hogy a nyílászárók állapota és a szigetelés is nagy mértékben befolyásolja, hogy a számlán mekkora összeg szerepel.
Az egyik alternatíva fűtéskorszerűsítés terén, hogy a meglévő gázkazánt kondenzációs gázkazánra cseréli le. A háztartások jelentős részében gázkazán szolgáltatja a meleget. A kondenzációs gázkazán sokkal nagyobb teljesítménnyel rendelkezik, mint a hagyományos gázkazán, aminek köszönhetően sokkal költséghatékonyabb működésre képes. Ráadásul az is a komoly érv a kondenzációs kazán mellett, hogy kifejezetten környezetbarát módon működnek. Természetesen nem csupán a gázkazánt, hanem bármely egyéb hagyományos kazán típust, például a fatüzelésű kazánt is le lehet cserélni kondenzációs gázkazánra.
Manapság a legnépszerűbb fűtési alternatívák közé tartoznak a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos fűtési megoldások. Ilyen például a napelem és a hőszivattyú. Ez az alternatíva számít a legkorszerűbbnek a piacon, gyakorlatilag minimális költségekkel kell számolni. Meglévő ház korszerűsítése esetén komolyabb kiadásokkal kell számolni, azonban érdemes úgy tekinteni erre, mint hosszútávú befektetésre. Új ház építése esetén viszont célszerű előre ezzel az opcióval kalkulálni. Manapság nagyon sok ház épül ezzel a fűtési alternatívával, ami nem csoda, hiszen a karantartáson kívül gyakorlatilag semmilyen költség nem merül fel. Mivel a fűtés teljes mértékben megújuló energiaforrásból valósul meg, ezért a fűtési rendszer nem bocsát ki káros anyagot.
Abban az esetben, ha az is fontos szempont, hogy a helyiségek egymástól függetlenül is fűthetőek legyenek, esetleg kisebb alapterületű lakásról, házról van szó, akkor az infrapanellel történő elektromos fűtés is kiváló alternatíva lehet. Ebben az esetben akkor igazán költséghatékony a fűtés, ha a rendszerhez napelem is kapcsolódik.
Ahogy már fentebb is említettük, a fűtéskorszerűsítés és a költségcsökkentés kapcsán a nyílászárók és a szigetelés kapcsán is mindenképp szót kell ejtenünk. Ha telente az ablak közelében hideg fuvallatot érez és a nyílászárók közelében érezhetően hidegebb van, akkor biztosan eljött a csere ideje. Gyakran merül fel a kérdés, hogy körülbelül hány évet követően kell lecserélni a nyílászárókat. A szakértők azt véleménye alapján erre körülbelül húsz évente kell sort keríteni.
Nem csak a régi nyílászárók, de a nem megfelelő szigetelés is komoly problémákat okozhat, amelyet a fűtésszámla összege is jól érzékelhetően mutat. A szigetelés hibájára, illetve arra, hogy a hő elszökik otthonából, leginkább a hőtérkép tud rávilágítani. Ehhez szakértő segítségét kell kérni, aki a hőtérképet elkészítve pontosan meg tudja állapítani, hogy melyek a ház gyenge pontjai a szigetelést tekintve. A fentebb említettek meglehetősen költséges beruházásnak minősülnek, azonban egy bizonyos ponton túl a költségcsökkentés csak egy jelentősebb korszerűsítés által valósulhat meg. Érdemes ezekre a beruházásokra hosszútávú befektetésként tekinteni, melyek hosszútávon megtérülnek!