Mi a teendő csőrepedés, rongálódás esetén?
2022.03.29.Egyszerű tippek, amikkel sokat spórolhat a téli hónapokban
2022.09.22.A gázfogyasztás mérséklése legalább minimális szinten mindenkinek húsba vágó érdeke. Viszont a megvalósítás mikéntjét általában homály fedi. Nyilván nem az a megoldás, hogy akkor télen támadhat a fagy, nincs fűtés vagy épp főzés. Tehát nem, vagyis nem elsősorban a használat mennyiségének csökkentése a helyes út. De akkor milyen irányba érdemes gondolkodni?
Mikor volt utoljára ellenőriztetve a kazán?
Sokan minden apró részletre odafigyelnek, csak egy valamit hagynak ki a sorból: a gázkazán állapotfelmérését. Valóban cseles a dolog, ugyanis amíg jól működik, addig mondhatni észrevétlen. Amikor meg már baj van, akkor az már gyakorlatilag ordító helyzet, amit lehetetlenség figyelmen kívül hagyni. Viszont azt kevesen tudják, hogy a két szélsőség között is bőven akadnak lehetőségek. Például, ha a kazán nincs karbantartva, időről időre leellenőrizve, akkor könnyen előjöhetnek olyan problémák, amik amúgy az avatatlan szemek számára nem láthatóak, ellenben nagymértékben hozzájárulhatnak a kiadások növekedéséhez.
Hogy hogyan?
Úgy, hogy mivel a gázkazán nem üzemel megfelelően, ezért lényegesen több gázt fogyaszt, ezáltal érezhetően nagyobb rezsiköltségeket eredményez annál, mint ami amúgy szükséges lenne. Vagyis pusztán annak köszönhető a megnövekedett energiafelhasználás, hogy nincsen elég minőségű és mennyiségű idő szánva a gázrendszer átvizsgáltatására. Pedig ez utóbbi nem olyan feladat, amit kéthetente teljesíteni kell. Korántsem! Alapesetben évente abszolút ideális az átnézetés leszervezése. Meg természetesen akkor, ha amúgy valamilyen akut fennakadás észlelhető.
Mennyivel jobb üzlet a javíttatás, mint a csere?
Sokkal! Konkrétan százezrekkel! Azt ugyanis talán mondanunk sem kell, hogy egy vadonatúj szerkezet beszerzése finoman fogalmazva sem olcsó mulatság. Nyilván jó esetben egy gázkazán évtizedeken át hűségesen szolgálhat, tehát a beruházás mindenképpen megtérülő befektetés. De amikor már adott a rendszer, akkor nem érdemes hagyni az egészet és főleg nem éri meg elhanyagolni a szerkezetet, mondván úgyis működik magától, mi baj történhet? Alapjáraton semmi, rendszeres és hozzáértő karbantartás mellett. Ha a tisztítás, a kopóalkatrészek cseréje és az egyéb kisebb gondok orvoslása folyamatos, akkor valóban nincs mitől tartani és még a gázszámlán szereplő összeg megnövekedése sem esélyes forgatókönyv.