Tudtad, hogy 2021-től kötelező a megújuló energiaforrások alkalmazása az új építésű házaknál?
2021.06.01.A gázfogyasztás csökkentése és egy fontos eszköz
2022.07.29.Milyen látható és láthatatlan jelei lehetnek a csőtörésnek vagy a csőrepedésnek? Milyen okok állhatnak a háttérben? Mi a teendő, ha megtörténik a baj? Összefoglalónkban minden fontos kérdést megválaszolunk a témával kapcsolatban. Tarts velünk, ha szeretnél megismerkedni az alapokkal!
Milyen látható és láthatatlan jelei lehetnek a csőtörésnek vagy a csőrepedésnek?
Mint bizonyára azt laikusként is gondoltad, jó néhány látható, illetve legalább ugyanennyi láthatatlan jele lehet a csőtörésnek vagy a csőrepedésnek. Nem csak akkor lehet észrevenni a problémát, ha már ömlik a víz, szóval érdemes odafigyelni a következő jelekre. A látható jelek közé sorolható például az átázott felület, amely megjelenhet a padlón és a falon egyaránt. Továbbá ide sorolható a csöpögő csap is, amely bizonyos esetekben szintén jelezhet csőtörést. Mindemellett a látható jelek közé tartozik még az alacsony víznyomás minden vizesblokk esetében, valamint a szokásosnál magasabb összegű vízszámla. Láthatatlan, vagy mondjuk úgy, kevésbé látható jelei is lehetnek a csőtörésnek, például a penészedés, a párás levegő vagy a csatornabűz. Természetesen az említett jelek nem minden esetben csőtörést vagy csőrepedést jeleznek, de mindig szükség van egy alapos ellenőrzésre.
Milyen okok állhatnak a háttérben? Mi a teendő, ha megtörténik a baj?
A csőtörés vagy csőrepedés hátterében állhatnak például a rossz minőségű csövek, vagyis a gyenge színvonalú vízvezetékrendszer. Ráadásul idővel még a legjobb rendszerek is elöregednek, ez az állapot pedig szintén szivárgást eredményezhet. Természetesen az időjárási viszonyok is rossz hatással vannak a vízvezetékrendszerre. Szóval mindenképpen oda kell figyelni a megfelelő téliesítésre, amellyel megelőzhető az elfagyás veszélye. Mindemellett csőtörést vagy csőrepedést szerelési hiba is okozhat, hiszen előfordulhat, hogy az építés vagy a felújítás során a tapasztalatlan vízvezeték-szerelők hibáznak. Mi a teendő csőtörés esetén? A probléma megszüntetéséhez mindenképpen szakképzett vízvezeték-szerelőre van szükség, azonban időbe telik, mire kiér a helyszínre. A károk enyhítése érdekében ezért azonnal el kell zárni a központi vízcsapot, továbbá ki kell kapcsolni a bojlert. Utóbbira azért van szükség, mert a víz elzárása miatt akár meg is hibásodhat. Továbbá ügyelni kell arra, hogy az elektromos berendezések semmi esetre se érintkezzenek vízzel. Ha olyan helyen van a rés, amelyhez hozzá lehet férni, mindenképpen érdemes ideiglenesen elfedni azt szigetelőszalaggal. A kiérkező szakember első lépésként a megfelelő eszközökkel meghatározza a törés pontos helyét. Ezt követően a bontás következik, ha a falban vagy a padlóban lévő csövekkel van gond. Amennyiben bontásra is sor kerül, magasabbak lesznek a költségek, hiszen javítani kell a járólapot vagy a falat, illetve új festésre is szükség lehet. Ezt az állapotot mindenképpen el kell kerülni, meg kell előzni.