Mire jó az áramvédő kapcsoló? A hivatalosan Fi-relének nevezett kapcsoló alapvető része a biztosítótáblának. Régebbi tábláknál nem jellemző, de pótolandó. Uszodákban, iskolákban, építkezések elosztóiban, tűzveszélyes helyeken előírás a megléte. Életet menthet. Az elektromos berendezések fémtestén keletkező túlfeszültség miatti balesetek ellen véd. Többféle van. Pólusszám és áramtípus szerint csoportosíthatók.
Fi-relé. Hogy működik? Ha egy elektromos berendezés fémteste túl nagy feszültség alá kerül, a kapcsoló 0,2 másodpercen belül lekapcsolja az adott hálózatot. A relében egy áramváltó van. Ennek vasmagján kell átvezetni a nulla és fázisvezetőt. Az átfolyó áramok pillanatnyi értéke nulla, gerjesztés nincs. Testzárlat esetén az egyensúly felborul, ez gerjeszti az áramváltó szekunder tekercsét, mely egy relét táplál.
Zárlat esetén a tekercs szekunder oldalán a hibával megegyező áram folyik, ezzel működésbe hozza a relét és a rendszer kikapcsol. Ha nincs Fi-relé a biztosítótáblán, mindenképpen szereltessünk be! Az ilyen kapcsolók beszerelését, javítását, cseréjét kizárólag villanyszerelő végezheti!
Barkácsolgatni életveszélyes és tilos!